Jenny Fingal & Eva-Johanna Isestig

Eva-Johanna Isestig & Jenny Fingal

Designer

Eva-Johanna Isestig är inredningsarkitekt och barnkulturdesigner och Jenny Fingal är möbelformgivare.

Eva-Johanna arbetar med att utveckla kultur- och vårdmiljöer för och tillsammans med barn och unga, från Malmö till Kiruna. I arbetet med Nya Drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus i Göteborg växte ett intresse för att utforska barns egna vårdmöbler fram. Jenny driver även sitt egna varumärket Taste for Waste, ett samarbete med en smyckeskonstnär och kvinnliga hantverkare i Kenya.

Tillsammans har Eva-Johanna och Jenny drivit projektet ”Den som väntar… VADÅ VÄNTA!?”, där över hundra barn och unga i åldern 4–19 år medverkat tillsammans med aktörer som NC Nordic Care och Västra Götalandsregionen. Projektet har undersökt hur väntrum kan utformas på barns villkor – med fokus på trygghet, tillgänglighet och meningsfull väntan.

För NC har de formgivit soffan Du & Jag, utvecklad ur projektet ”Vadå vänta!?”. Soffan är framtagen utifrån barns villkor och fungerar som en omfamning för två personer i olika längd. Den gör det möjligt för barn att sitta på en högre nivå och möta vuxna i ögonhöjd. De har även formgivit FILUREN, en möbel framtagen som komplement till soffan Du & Jag.

Utbildning:
Eva-Johanna – Högskolan för Design och Konsthantverk (HDK), University of New South Wales Art and Design School (UNSW).
Jenny – Danmarks Designskole.

Search